Strona główna | Nasza Parafia | Grupy parafialne | Galeria | Poradnia rodzin | PRD | Kontakt      administrator PC

SWFObject embed

Liczba odwiedzin:

od 21.02.2009
Gości on-line:

Nasz Archidiecezja

Parafie dekanatu
Ćwiklice
Frydek
Góra
Grzawa
Jankowice
Miedźna
Studzienice
Wola osiedle
Wola

Parafia Grzawa
Wyznanie - Kościół     Rzymsko-Katolicki
Dekanat Miedźna

Wieczna adoracja:

Odpust parafialny
- ostania niedziela sierpnia lub pierwasza września
Patron parafii

Witamy na stronie Parafii Grzawa

* Okiem proboszcza
wpis dodano: 2019-11-01 , autor:ks.Jacek Jadasz

Zakończyliśmy miesiąc październik poświęcony jednej z najpiękniejszych modlitw jaką jest różaniec. Modliliśmy się w różnych intencjach poczynając od dzieci, przez młodzież, polecaliśmy małżeństwa zawarte przed naszym parafialnym ołtarzem. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy choć raz przyszli, aby uczestniczyć w tym nabożeństwie. Modliliśmy się gorąco zwłaszcza za tych, których wiara osłabła. Liczenie wiernych wykazało, że było nas 221 uczestniczących we Mszy świętej. Można powiedzieć, że to dużo i mało. Dużo dlatego, że jest to połowa mieszkańców naszej Parafii, a mało gdyż jesteśmy małą wspólnotą liczącą zaledwie 420 wiernych. Oczywiście nie neguję, że część parafian może uczestniczyć w innych parafiach w niedzielnej Eucharystii i nawet cieszę się z faktu, że ktoś poważnie traktuje swoją wiarę i pragnie ją wyznawać. Niestety laicyzacja czyli zeświecczenie dotyka każdą parafię a więc naszą też. Dlatego trzeba na nowo szturmować niebo. Bardzo wiele zależy od rodziców . Bardzo pragną chrztu świętego dla swoich dzieci . Podczas tego sakramentu kapłan w imieniu Kościoła pyta czy pragną słowem i przykładem prowadzić te dzieci do Chrystusa. Oczywiście padają zapewnienia, że uczynią wszystko, by dziecko doprowadzić do żywej wiary. Niestety, a piszę to nie tylko z naszego grzawskiego podwórka, bo duszpasterzowałem przedtem w siedmiu parafiach już w następną niedzielę po chrzcie ich nie ma w kościele. Jaki dramat rozgrywa się w duszy dziecka po I Komunii świętej,gdy samo nieraz udaje się do kościoła nie mając za sobą świadectwa rodziców. Ojciec Bernard Karyszkiewicz kandydat na ołtarze wołał: rodzice wychowujcie swoje dzieci. To wychowanie dotyczy przede wszystkim dziedziny religijnej a więc naszej relacji do Pana Boga. To również jest po ludzku opłacalne, gdyż dziecko, młody człowiek a potem dorosły nie zostawi chorych rodziców na pastwę losu czy łaskę wątpliwego przytułku, bo nie pozwoli mu na to sumienie ukształtowane przez czwarte przykazanie Boże. Nowy czas, który otrzymaliśmy miesiąc listopad to czas zadumy nad naszym przemijaniem a przede wszystkim nad sensem mojego życia. Niech Duch święty napełni nas swoją mocą, byśmy mogli odpowiedzieć sobie jaka jest nasza wiara, co musimy zmienić, bo Pan zawsze jest z nami i czeka na rozmowę z Tobą i ze mną.

Ks. Jacek wasz proboszcz.

Rekolekcje Wielkopostne * okiem Proboszcza

wpis dodano: 2016.01.05

Dobrze wystartowaliśmy .Początek okresu Wielkiego Postu to czas naszych parafialnych rekolekcji. Było nas wielu. Z podziwem obserwowałem wysiłek wszystkich wiernych, którzy zdążali na rekolekcje .Szczególnym serdecznym okiem patrzałem na wiernych, którzy przychodzili rano na Mszę świętą i nauki ,aby potem uczestniczyć w swoich normalnych zajęciach zwłaszcza wielogodzinnej pracy zawodowej. To samo było wieczorem. Spracowani, zmęczeni dobiegali do naszej pięknej Świątyni, aby w głosie ojca Bogdana wsłuchać się w głos Chrystusa i przystąpić do sakramentów świętych. To był bardzo piękny czas początku naszej drogi z Chrystusem , która zakończy się na Golgocie w Wielki Piątek , by w sobotę w czasie Wigilii Paschalnej przejść z Chrystusem dożycia na wieki. To piękne i budujące przeżycie .Ale jest także ból ,który trapi serce niejednego proboszcza. Chodzi o dzieci , których nie ma na Eucharystii zwłaszcza w niedziele. To ich rodzice odpowiadali w czasie ślubu na pytanie kapłana: Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg Was obdarzy ? Przez dwadzieścia osiem lat kapłaństwa słyszałem gromkie tak. I wielu tak autentycznie postępuje. Dbają o niedzielną Eucharystię, kontrolują postępy w nauce szkolnej, posyłają na Msze świętą w tygodniu. Modlą się osobiście i na nabożeństwach w intencji wzrostu duchowego swoich dzieci , a gdy dojrzewają proszą Pana Boga o ich szczęśliwy rozwój i dobre decyzje życiowe. Wszystkiego człowiek za dziecko nie zrobi , ale musi mieć świadomość ,że wypełnił to Chrystusowe pragnienie : Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie a nie zabraniajcie im. Cóż to znaczy zabraniać. To nic innego jak nie wskazywać drogi do Chrystusa jako Pana i Zbawiciela , to nic innego jak zaniedbać świadectwo. Pozwólcie ,że na koniec zacytuję słowa ojca Bernarda Karyszkiewicza kandydata na ołtarze i wspaniałego pedagoga : „ Rodzice ! Wychowujcie swoje dzieci . Na wielkopostny czas pójścia za Chrystusem życzę wiele światła Ducha Świętego Wam i sobie. Ks. Jacek Jadasz

Dla parafian